Září v zahradě

Září v zahradě

Vzduchem poletuje babí léto. Gladioly a jiřiny začínají doplňovat ohňostroje z hvězdnic, aster a chryzantém. Do této směsice sebevědomě vstupuje hořcově modrá oměj. Barvy květů jsou intenzivnější. Dokonce i jemné, porcelánové tóny růží, jsou najednou velmi výrazné. Vrcholí sklizeň dýní a hospodyňky si vyměňují recepty na zaručeně nejlepší dýňový kompot.

Pro mnoho lidí patří září mezi nejkrásnější měsíce v roce. Ořechokřídlec nám v zahradě vyčaruje překrásné modré zálivy, od blankytu po kobaltově modré tóny. Tento nízký keř potěší nejen naše oči, ale také včelky hojností pylu, který poskytuje. Tak jako vrba jíva je jedním z prvních zdrojů pylu pro včelky, tak ořechokřídlec je pro ně jednou z posledních příležitostí zásobit se pylem před zimou.

Stále je teplo, ale vedro už nehrozí. Počasí bývá příznivé a poměrně stálé. Letní sklizeň už je zpracovaná ve spíži a ve sklepě a podzimní ještě nenastala. Máme tedy možnost, kdy si můžeme vyzkoušet i něco netradičního – třeba bezinkové víno. Tento nápoj nás překvapí nádhernou barvou, vynikající chutí, a navíc je to jedinečný prostředek na dobré trávení těžkých, tučných jídel. Těžko najdete lepší aperitiv na vánoční stůl. Toto víno by se mělo podávat před jídlem, dobře vychlazené a s plátkem citronu. Doma máme na zimu připraveno vždy několik lahví. Víno bez problémů vydrží i dva roky beze změny kvality. Jeho výroba není nikterak složitá a zvládnou ji i začátečníci.

 

Co děláme na zahradě v září?

  • Stále pokračujeme v péči o letničky v truhlíkách a květináčích. Při pravidelné zálivce a odstraňování odkvetlých částí budeme odměněni krásou a vitalitou rostlin až do hlubokého podzimu. Abychom se z nich mohli skutečně těšit, je třeba přenést květiny před prvními mrazíky na chráněné místo – třeba na uzavřenou verandu nebo do zahradního altánu.
  • Chceme-li prodloužit úrodu rajčat ve skleníku, zabalíme jednotlivé rostliny do bílé netkané textilie. Tímto způsobem můžeme sklízet čerstvou zeleninu opravdu až do Vánoc. Zelená rajčata nám krásně dozrají, pokud je vložíme v jedné vrstvě do tmavého mikrotenového sáčku a přidáme k nim jablko.
  • V září je správný čas na druhé kosení louky.
  • Vykopáváme pozdní odrůdy brambor.
  • Sklízíme ostružiny, šípek a rakytník.
  • Sklízíme zeleninu z druhé a třetí trati (např. mrkev, červenou řepu, ředkev a ředkvičku, zelí, saláty apod.).
  • Vysazujeme mladé sazenice jahod, používáme vždy nejbližší zakořeněnou rostlinu od mateřské sazenice.
  • Vyčistíme sklep a připravíme bedýnky na sklizeň a uskladnění jablek a hrušek.
  • Sklízíme rané odrůdy švestek.

 

NÁŠ TIP: RECEPT NA Bezinkové víno

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

1 kg zralých bezinek (černé kuličky bez stopek)

3 l vody

1,5 kg cukru

hřebíček

skořice

10 g vinných kvasinek

A JAK MÁME DÁLE POSTUPOVAT?

Povaříme 10 min, pak přecedíme a prolisujeme šťávu. Do získané šťávy přidáme 1,5 kg cukru a vaříme 5 min. Necháme vychladnout a nalijeme do velké zavařovací sklenice. Přidáme hřebíček, skořici a 10 g vinných kvasinek. Lahev uzavřeme a necháme v teple kvasit asi 6 týdnů. Pak znovu přecedíme a necháme ještě týden odstát. Nakonec víno nalijeme do skleněných lahví a uložíme do temna a chladu. Pijeme 1 dcl před tučným jídlem.