Květen v zahradě

KVĚTEN V ZAHRADĚ

Krásný den všem,

také tento měsíc nám napovídá svým názvem, co je pro něj charakteristické… Ano, myslíte si to správně. Je to záplava květů, čas bílých a něžných pastelových tónů. Čas sladkých vůní a jásavého ptačího trylkování.

Venkovská krajina vypadá v květnu opravdu úchvatně. Šťavnatá, zelená pole a louky, které jsou protkány kvetoucími alejemi a sady. Blankytně modré nebe, na kterém se naducaní beránci snaží konkurovat oblakům květů třešní, jabloní, hrušní, švestek, rynglí a broskvoní tady na zemi.

Všechno překypuje zdravím a energií znovuzrození. Co nejčastější pobyt na čerstvém vzduchu je pro nás stejně blahodárný jako dovolená v lázních. I nadále pokračujeme v používání plané zeleniny v pokrmech. Když toto vše ještě doplníme pravidelným ošetřením naší pleti vlastnoručně vyrobenou pleťovou vodou z květů, pak rozkveteme do krásy, stejně jako příroda kolem.

Celý tento obraz vnímáme jako příslib bohaté sklizně v létě a na podzim a to nás naplňuje radostí. Ale také nám toto vše připomíná, že kolik péče zahradě věnujeme, tolik nám ji v úrodě i prostřednictvím krásných, oku lahodících zákoutí, vrátí.

 

Jaké činnosti nás čekají v květnu?

  • Na samotném začátku měsíce vysazujeme gladioly a jiřiny. Tento čas opravdu dodržujeme, protože kdybychom byli příliš nedočkaví, rostliny by mohly vyklíčit a ledoví muži by je pak spálili.
  • To samé platí pro výsev okurek, dýní, patisonů a cuket, které bezprostředně po výsevu doporučuji zakrýt miniskleníčkem z plastové lahve. Z jedné lahve získáme dva skleníčky – z horní a spodní poloviny. Pokud máme tuto zeleninu předpěstovanou ve skleníku, pak sazenky vysazujeme až po ledových mužích.
  • V případě náhlých mrazivých dnů přikryjeme výsadby a výsevy, které již vyklíčily, netkanou textilií.
  • Dopřáváme hojnou zálivku jahodám a nezapomeneme je v průběhu května dvakrát okopat. Jak říkaly naše babičky: „Jahody dvakrát okopat je lepší než je jednou pohnojit.“
  • Sejeme trávu.
  • V druhé polovině května přesazujeme ze skleníku na venkovní záhony letničky, jako jsou cínie, salvie, krásenky a další.
  • Rovněž vysazujeme ven rajčata. Můžeme si zvolit mezi tyčkovými nebo keříčkovými variantami. Na své si přijdou i milovníci krásna, protože dnes jsou v nabídce rajčata nejrůznějších velikostí, tvarů i barev, od žluté, přes oranžovou, červenou, fialovou, zelenou až po černou. Také můžete vyzkoušet původní divoké rajče, které má plody velikosti rybízu, jeho plodnost je neuvěřitelná a chuť zcela bezkonkurenční.
  • V květnu stěhujeme ven muškáty a zdobíme okenní parapety, terasy a balkony. Vysazujeme surfinie, petunie a další hrnkové letničky, které nám budou dělat radost až do října. Pečlivým odstraňováním odkvetlých květů podpoříme bujné kvetení po celé vegetační období.
  • Vysazujeme zeleninu, jako je brokolice, celer, pórek, saláty, kedlubny.
  • Stále ještě můžeme vysévat ředkvičku, hrách, mrkev, červenou řepu, saláty atd.
  • Tráva nyní velmi bujně roste a vyžaduje pravidelné sečení. V místech, která nejsou na zahradě tak frekventovaná, můžeme založit louku, která podpoří rozmanitost v našem prostoru.
  • Okopáváme brambory. Po druhém okopání je můžeme mulčovat posekanou trávou. Tím potlačíme růst plevelů a zajistíme, že půda nebude vysychat, což zajistí dobrou úrodu.
  • V tomto čase vydatně zaléváme, protože hojná zálivka je předpokladem zdravých květin i kvalitní zeleniny.
  • Sklízíme první ovoce – zimolez kamčatský, který chutí nejvíc připomíná lesní borůvky. Kromě toho, že je toto ovoce velmi chutné, je i velmi zdravé.
  • Sbíráme kosmatici (květ černého bezu), kterou si můžeme nasušit do zásoby nebo si uděláme báječný sirup, který při pravidelném celoročním užívání funguje skvěle proti alergiím.

 

 

NÁŠ TIP:

Tento tip není v pravém slova smyslu náš, ale je našeho kamaráda, zahrádkáře Jardy, a je to recept na kopřivové pesto. My jsme ho vyzkoušely, a protože je to opravdu boží, tak si to nenecháváme pro sebe, ale sdílíme to dál.

Kopřivové pesto

 

300 g mladých kopřiv (necháme osm hodin zavadnout)

100 ml oleje (řepkový jednodruhový)

trochu růžové soli

jeden stroužek česneku (prolisovat)

 

Vše umixujeme, nandáme do sklenic, pevně uzavřeme a uložíme v chladu a temnu. Toto pesto vydrží několik měsíců. Kromě toho, že je opravdu dobré, je také velmi zdravé. Dobrou chuť!

tvorimesrdcem-zahrada-rpo-radost-koprivove-pesto

 

ROZKVĚT NAŠICH KNOFLÍKŮ PRO ŠTĚSTÍ

Květen je o rozkvětu také v našich produktech - s radostí vám představujeme nový koncept knoflíků pro štěstí! Připravili jsme pro vás 15 různých motivů knoflíků s 15 různými příběhy. Těšit se můžete na příběhy ze zahrad, s tématikou sázení stromů, zelenou oázou, překrásném budoucím a další. Všechny motivy najdete na této stránce: KNOFLÍKY PRO ŠTĚSTÍ